Najdziwniejszy i najstarszy rekin na Ziemi: wciąż żyje

Około 95% oceanów pozostaje niezbadanych do dziś, praktycznie co drugi dzień na Ziemi odkrywany jest nowy gatunek zwierzęcia morskiego, w tym odkrycie najrzadszego i najstarszego rekina znanego na Ziemi.

W listopadzie 2017 roku zespół europejskich naukowców przeszukiwał oceany, próbując wymyślić sposób na zminimalizowanie niechcianych połowów w rybołówstwie komercyjnym, ale skończyło się na dokonaniu absolutnie niesamowitego i nie mniej ważnego odkrycia: natknęli się na najstarszego i najrzadszego rekina, jaki kiedykolwiek odkryto, rekina wężowego ( Chlamydoselachus anguineus ).

Rekin wężowy sfilmowany i złapany przez rybaka w Japonii.

CZYTAJ TAKŻE: Ogromne rekiny atakują badawczą łódź podwodną

Z głową przypominającą węża i krótkim pyskiem, w którym znajduje się około 300 ostrych jak igły zębów ułożonych w 25 zgrabnych rzędach, rekin wężowy lub orli, był długo uważany za wymarły, ale do dziś niewiele wiadomo o tym dziwnym mieszkańcu głębin. Jest całkiem możliwe, że ten enigmatyczny rekin mógł zainspirować kilka opowieściXIX wieku o wężach i potworach morskich.

CZYTAJ TAKŻE: Islandzka komisja rządowa ogłasza istnienie legendarnego potwora morskiego

Rekin falisty i jego 25 rzędów ostrych zębów.

Rekin falisty wygląda całkiem podobnie od czasu rozpadu Pangei w erze paleozoicznej, czyli od 200 do 540 milionów lat temu. Żywi się głównie innymi rekinami, rybami, ośmiornicami i kałamarnicami, ma niezwykle prostą anatomię, prawdopodobnie z powodu braku składników odżywczych w swoim środowisku wodnym. Nie ma jednak ostatecznej odpowiedzi na pytanie, jak i dlaczego przetrwał swojerówieśników, kretoszczurów.

CZYTAJ TAKŻE: Kobieta zostaje wciągnięta do wody podczas próby karmienia rekinów

Od czasu do czasu naukowcy wyruszają, by sprawdzić, co pływa w niezbadanych rejonach morza, gdzie panuje wieczna ciemność, ciśnienie jest przytłaczające, a temperatury niegościnne, a następnie wykorzystują internet, by pokazać światu swoje dziwne, przerażające i niesamowicie fascynujące odkrycia.

Odkrycia te na razie pozostają coraz częstszym przypomnieniem, że niektóre z najstraszniejszych i najbardziej tajemniczych istot istniejących na Ziemi, prawdopodobnie pływają pod tym, co wydaje się być spokojną powierzchnią oceanu.

ŹRÓDŁA / BBC / The Washington Post

Wersja tego artykułu została opublikowana 29 września 2019 roku.

Przewiń do góry