Narluga: poznajcie tę hybrydę narwala i belugi

W Zatoce Disko, znajdującej się w zachodniej Grenlandii, naukowcy odkryli dość nietypową czaszkę. Stało się to prawie 30 lat temu, dokładnie 30 marca 1990 roku, ale to nie przy tej okazji człowiek po raz pierwszy zobaczył hybrydę. Starożytni łowcy, którzy byli znani jako Eskimosi, mieli już krótkie pojęcie o krzyżowaniu sięNarwal z belugą, w wyniku czego powstał Narluga.

Morfologia hybrydowa Narlugi według Eskimosów

Według tych starożytnych myśliwych cała anatomiczna część zwierzęcia obejmuje oba pochodzenia, belugę i narwala, więc kiedy znaleziono jakąkolwiek kość, zawsze była tendencja do myślenia, że należy ona do jednego lub drugiego gatunku.

CZYTAJ TAKŻE: Wieloryby są prawie zagrożone wyginięciem

Jego płetwy piersiowe są takie same jak u belugi, natomiast ogon, przypomina płetwy narwala. Prowadząc badania, Skovrind i wsp. (2019) mogli zapewnić, że samiec Narluga urodził się po kojarzeniu samca belugi z samicą gatunku narwal.

Modele 3D czaszki Belugi, Narvala i Narlugi. Źródło: Markus Bühler (czaszka hybrydowa), NOAA (Beluga), Encyclopedia of Marine Mammals (Narval)

Znaleziona czaszka, która znajduje się w Muzeum Historii Naturalnej Danii (NHMD) w Kopenhadze, jest fizycznym i unikalnym dowodem na to, że te dwa gatunki naprawdę mogą się rozmnażać. Aby dokładniej zbadać odkrytą czaszkę, naukowcy stworzyli trójwymiarowe formy przy użyciu różnych urządzeń.

Przy pomocy aparatu fotograficznego naukowcy byli w stanie sfotografować liczne obrazy, a tym samym wprowadzić je do bazy danych, aby dokonać niezbędnych porównań. W trójwymiarowej czaszce umieszczono punkty odniesienia, czyli innymi słowy miejsca, w których ta hybryda wykazuje podobieństwa do swoich przodków.

Jak dochodzi do kojarzenia między tymi gatunkami?

Zarówno beluga, jak i narwal zamieszkują Arktykę. Do spotkania obu gatunków dochodzi zarówno ze względu na proces migracji w okresie zimowym, jak i na fakt zmian klimatycznych, które nękają region Zatoki. Dlatego jak dotąd jedynym znanym miejscem, w którym może dojść do godów, jest Zatoka Disko.

CZYTAJ TAKŻE: Jak ssaki lądowe dały początek ewolucji wielorybów

O waleniach wiadomo, że mają w sumie 44 chromosomy w każdej komórce. Tylko 7 znanych gatunków ma liczbę mniejszą niż pozostałe, w sumie 42 chromosomy. Jest to temat, który zasługuje na bliższe przyjrzenie się i głębsze badania, gdyż to dzięki temu ssaki te mają więcej hybryd niż inne.

Nagranie modelu 3D okazu hybrydowego (MCE 1356). Źródło: Natural History Museum of Denmark (NHMD)

Mimo, że istnieje około 57 przypadków hybrydyzacji z udziałem zwierząt morskich, Narluga jest nadal wyjątkowym okazem. Naukowcy wciąż muszą zagłębić się w tę hybrydę, abyśmy mogli zrozumieć nieco więcej o jej sposobie życia, rozmnażania, a nawet śmierci.

Jedyną uzyskaną dotychczas informacją jest to, że czaszka należała do dorosłego zwierzęcia, gdyż zaobserwowano zespolenie kości w dziobie.

Przewiń do góry