Naukowcy połączyli mózgi 3 osób, pozwalając im dzielić się myślami

Naukowcy z powodzeniem połączyli trójstronne połączenie mózgowe, aby umożliwić trzem osobom dzielenie się swoimi myślami - a także granie w grę. Naukowcy uważają, że ten nowatorski eksperyment może zostać rozszerzony, aby połączyć całe sieci ludzi i, tak, to jest tak dziwne, jak brzmi.

Działa poprzez połączenie elektroencefalogramów (EEG) do rejestrowania impulsów elektrycznych, które wskazują na aktywność mózgu i przezczaszkowej stymulacji magnetycznej (TMS), gdzie neurony są stymulowane za pomocą pól magnetycznych.

Naukowcy stojący za nowym systemem nazwali go BrainNet i twierdzą, że może on być ostatecznie wykorzystany do połączenia wielu różnych umysłów razem, nawet przez sieć.

Ale poza otwarciem nowych, dziwnych metod komunikacji, BrainNet może nas nauczyć więcej o tym, jak działa ludzki mózg na głębszym poziomie.

"Wprowadziliśmy BrainNet, który, według naszej najlepszej wiedzy, jest pierwszym bezpośrednim nieinwazyjnym wieloosobowym interfejsem połączeń mózgowych do wspólnego rozwiązywania problemów" - napisali badacze .

"Interfejs pozwala trzem ludziom współpracować i rozwiązywać zadanie za pomocą bezpośredniej komunikacji między ich mózgami".

W eksperymencie założonym przez naukowców, dwóch "nadawców" podłączono do elektrod EEG i poproszono o zagranie w grę polegającą na spadających klockach. Musieli oni zdecydować, czy każdy klocek należy obrócić, czy nie.

W tym celu poproszono ich o spojrzenie na jedną z dwóch migających diod LED po obu stronach ekranu - jedną migającą z częstotliwością 15 Hz, a drugą z częstotliwością 17 Hz - co powodowało wytwarzanie różnych sygnałów w mózgu, które EEG mogło wychwycić.

Te wybory były następnie przekazywane do pojedynczego "odbiornika" za pośrednictwem barrete TMS, który mógł generować fantomowe błyski światła w umyśle odbiorcy, znane jako phosphenes . Odbiorca nie mógł zobaczyć całego obszaru gry, ale musiał obrócić spadający blok, jeśli wysłano sygnał świetlny.

W pięciu różnych grupach trzyosobowych badacze uzyskali średni poziom dokładności 81,25%, co jest akceptowalne dla pierwszej próby.

Aby dodać dodatkową warstwę złożoności do gry, nadawcy mogą dodać drugą rundę informacji zwrotnej wskazującej, czy odbiorca dokonał właściwego wyboru.

Odbiorcy byli w stanie wykryć, który nadawca był bardziej wiarygodny w oparciu o samą komunikację mózgową, co zdaniem badaczy stanowi obietnicę dla rozwoju systemów, które radzą sobie z bardziej realnymi scenariuszami, w których ludzka niewiarygodność byłaby czynnikiem.

I chociaż obecny system może przesyłać tylko jeden "bit" (lub błysk) danych na raz, zespół z University of Washington i Carnegie Mellon University uważa, że konfiguracja może być rozszerzona w przyszłości.

Ta sama grupa badaczy już wcześniej z powodzeniem połączyła dwa mózgi, każąc uczestnikom grać przeciwko sobie w grę 20 pytań. Po raz kolejny do przekazywania informacji użyto fantomowych błysków fenomenalnych, tylko w tym przypadku odpowiedzi "tak" lub "nie".

Na razie system jest bardzo powolny i nie w pełni niezawodny, a praca ta musi jeszcze zostać poddana wzajemnej weryfikacji przez społeczność neuronaukową, ale jest to przebłysk pewnych fantastycznych sposobów, w jakie moglibyśmy przenieść nasze myśli w przyszłość - być może nawet łączenie zasobów umysłowych, aby spróbować rozwiązać poważne problemy.

"Nasze wyniki podnoszą możliwość przyszłych interfejsów mózg-mózg, które umożliwiają kooperacyjne rozwiązywanie problemów przez ludzi za pomocą 'sieci społecznej' połączonych mózgów" - pisze zespół .

Na razie badania są dostępne online na arXiv [ScienceAlert].

Przewiń do góry