Nowozelandzka papuga bez dzioba używa narzędzi do czyszczenia swoich piór

Po tym, jak badacze odkryli, że kakadu używają kilku różnych rodzajów narzędzi, teraz nowe badania pokazują, że papuga bez dzioba również używa narzędzi do czyszczenia swoich piór.

W 2013 roku w miejscowości Arthur's Pass w Nowej Zelandii badacze znaleźli nowozelandzką papugę z brakującym górnym dziobem. Zwierzę nie miało żadnych zapisów u naukowców, więc jego przeszłość była nieznana. Papudze bez dzioba nadano imię Bruce i zapewniono jej leczenie oraz schronienie, dopóki nie wróciła do pełnego zdrowia.

Teraz Bruce mieszka w rezerwacie przyrody w Christchurch - Willowbank Wildlife Reserve - obok innych nowozelandzkich papug. Okazuje się, że Bruce rozwinął zupełnie nową umiejętność, o której donoszą badania opublikowane w czasopiśmie Sprawozdania naukowe Papuga bez dzioba nauczyła się używać narzędzi do czyszczenia swoich piór.

Obraz: Bastos et al, / Scientific Reports 202

Strategia Bruce'a polega na umieszczaniu małych kamyków między spodnią częścią dzioba a językiem. Kiedy już uda mu się dopasować kamyk do idealnej pozycji, papuga przekłada swoje pióra przez "prasę" utworzoną między kamykiem a spodnią częścią dzioba. Dzięki temu papuga bez dzioba utrzymuje swoje pióra w czystości i gładkości.

Co więcej, Bruce użył już swojego języka, aby nadrobić brak górnego dzioba. Papuga może z łatwością chwytać przedmioty w taki sam sposób, w jaki trzyma kamienie, aby wygładzić swoje pióra. Naukowcy donoszą ponadto, że Bruce może nawet spożywać twarde pokarmy, jak inne papugi.

Jak papuga bez dzioba nauczyła się tak czyścić swoje pióra?

Jak wspomniano wcześniej, przeszłość Bruce'a jest tajemnicą dla zespołu badawczego, jednak możliwe jest, że papuga skończyła zraniona przez pułapkę na szkodniki, powszechną teraz w Nowej Zelandii.

Jak to się dzieje, kraj jest domem dla setek gatunków endemicznych, zwłaszcza ptaków, które żyją na ziemi.Tak więc, oposy i gryzonie zagroziły przetrwaniu tych gatunków, takich jak słynny Kiwi, symbol narodowy.Dlatego pułapki na szkodniki są bardziej powszechne w całym kraju.Bruce, a następnie, może wpaść w jedną z tych pułapek, lub zderzył się z jakąś powierzchnią.

Według badań, nawiasem mówiąc, żadna z innych papug w rezerwacie nie używa narzędzi w taki sposób, jak robi to papuga bez dzioba. Niektóre zwierzęta wchodzą nawet w interakcje z kamykami, ale rzadko używają ich w jakimkolwiek celu.

Zdjęcie: Bernd Hildebrandt / Pixabay

Tym samym Bruce prawdopodobnie nauczył się samodzielnie odwracać, po raz kolejny pokazując bardzo wysokie zdolności poznawcze u ptaków. Aby to stwierdzić, naukowcy oparli się na pięciu głównych dowodach.

(1) Po pierwsze, w ponad 90% przypadków, w których Bruce podniósł kamień, użył go do wygładzenia swoich piór. (2) Po drugie, w 95% przypadków, w których latawiec bez dzioba upuścił kamień, podniósł taki sam lub o podobnej wielkości.

(3) Ponadto papuga ta wybierała do wygładzania swoich piór wyłącznie kamyki o standardowej i określonej wielkości. (4) Żadna z pozostałych papug nie używała kamieni do wygładzania swoich piór oraz (5) podczas zbierania kamieni pozostałe papugi wybierały przypadkowe rozmiary większe niż Bruce.

Badania są dostępne w czasopiśmie Sprawozdania naukowe .

Przewiń do góry