Ocieplenie oceanu powoduje przedwczesne narodziny rekinów

Duże gatunki rekinów, takie jak żarłacz biały i rekin tygrysi, rodzą swoje młode.Mniejsze gatunki natomiast zazwyczaj składają jaja, z których później rodzą się młode zwierzę.Rekin epoletowy ( Hemiscyllium ocellatum Znany jako wytrzymały gatunek, badacze odkryli te zwierzęta w wodach Indonezji w 2006 r. Problemem jest jednak to, że jaja rekina epoletowego wykluwają się coraz wcześniej, dając początek przedwczesnym wylęgom, które mają problemy z przeżyciem. Dowody wskazują, że dzieje się tak z powodu ocieplenia wód.oceaniczny.

(Image from Pexels by Pixabay)

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Scientific Reports, naukowcy pokazują, jak podgrzewanie wody, w której znajdują się jaja, powoduje przyspieszenie rozwoju zarodka. Według badaczy, w cieplejszej wodzie wykluwający się osobnik bardzo szybko zużywa całe żółtko (rezerwę składników odżywczych). To powoduje, że wykluwające się osobniki kończą przedwcześnie i są słabiej rozwinięte niżAutorzy zwracają też uwagę, że gatunek ten ma tendencję do uodparniania się na zmiany w środowisku, dlatego mniej tolerancyjne gatunki mogą już odczuwać skutki bardziej drastycznie.

(Image by Suyeon Kim by Pixabay )

Rekiny i równowaga ekosystemu

Rekiny znajdują się na samym szczycie łańcucha pokarmowego oceanu. Są zdecydowanie najważniejszymi i najbardziej rozwiniętymi drapieżnikami w siedmiu morzach. Jednakże, mimo że są bardzo dobrze przystosowane do polowania, rekiny są wrażliwe na zmiany klimatu - podobnie jak większość światowej bioróżnorodności. Kiedy liczba rekinów zmniejszy się zbytnio, populacje ich ofiar mogą eksplodować. To możeZ tego powodu naukowcy ostrzegają, że w pewnym momencie rekiny mogą przestać się rozwijać z powodu temperatur wody, które do 2100 roku mają osiągnąć 31°C.

Praca dostępna jest w czasopiśmie Scientific Reports.

Przewiń do góry