Oto 18 astronautów, którzy wezmą udział w programie Artemis

Wygląda na to, że bohaterowie przyszłości zostali wybrani do szkolenia misji księżycowych. W grupie astronautów jest kilka kobiet, więc możemy mieć pierwszą kobietę, która dotrze na Księżyc. NASA wybrała ich do kolejnych misji na Księżyc w ramach programu Artemis.

Program ma na celu wysłanie ludzi z powrotem na Księżyc po raz pierwszy od zakończenia programu Apollo NASA w 1972 r. Jest to więc wstępny spis astronautów Artemis - mówi Jim Bridenstine, administrator NASA. Ogłosił to podczas spotkania Narodowej Rady Kosmicznej w Kennedy Space Center na Florydzie. Dał też do zrozumienia, że gości będzie więcej.

Astronauci to Joseph M. Acaba, Kayla J. Barron, Raja Chari, Matthew S. Dominick, Victor J. Glover, Warren Hoburg, Jonathan Kim, Christina H. Koch, Kjell N. Lindgren, Nicole A. Mann, Anne C. McClain, Jessica U. Meir, Jasmin Moghbeli, Kathleen Rubins, Francisco C. Rubio, Scott D. Tingle, Jessica A. Watkins i Stephanie D. Wilson.

(MARK FELIX /Getty Images)

Podróże na Księżyc

Wiceprezydent Mike Pence przewodniczy radzie kosmicznej i odczytał nazwiska, ogłaszając ich "bohaterami przyszłości", którzy zabiorą nas z powrotem na Księżyc i dalej. Księżycowa podróż nie będzie jednak na razie.

NASA ma więc nadzieję wystrzelić pierwszą misję Artemis w przyszłym roku, ale będzie to lot bezzałogowy mający na celu przetestowanie gigantycznej rakiety zwanej Space Launch System oraz kapsuły Orion, w której podróżować będą astronauci.

Dlatego pierwszy lot astronautów zaplanowano na 2023 r. Lot ten musi przejść nad Księżycem, ale nie będzie lądował. odpowiednik lotu Apollo 8 z 1968 r.

Już niedługo misja po niej, Artemis 3, wyląduje na Księżycu, prawdopodobnie gdzieś w okolicach bieguna południowego, ciekawe, bo znaleziono tam zamarzniętą wodę w zacienionych kraterach.

Program Artemis 3 był wielokrotnie przedstawiany jako ten, który zabierze "następnego mężczyznę i pierwszą kobietę" na Księżyc, według pana Bridenstine'a.

Grupa astronautów z programu Artemis

Wiceprezydent Mike Pence przemawiał przed Krajową Radą Kosmiczną w Kennedy Space Center (John Raoux / Associated Press).

Zresztą NASA nie ujawniła jeszcze, którzy astronauci zostaną przydzieleni do jakich konkretnych misji. Ale niektórzy członkowie grupy przez lata osiągnęli uznanie.

Koch i Meir wzięły udział w pierwszym całkowicie kobiecym spacerze kosmicznym w zeszłym roku, a Glover został pierwszym czarnoskórym astronautą w załodze Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w zeszłym miesiącu. Pani Koch ustanowiła również rekord najdłuższego kolejnego pobytu kobiety w kosmosie: 328 dni.

Administracja Trumpa sfinalizowała nieprawdopodobny cel dotarcia na powierzchnię Księżyca do końca 2024 r. Nieprawdopodobny, ponieważ NASA podobno nie była w stanie dotrzymać terminu z powodu przeszkód technicznych, a także kwestii kosztów.

Podsumowując, Kongres przekazał mniej pieniędzy niż agencja kosmiczna twierdzi, że potrzebuje, aby moduły księżycowe mogły być szybko opracowane. Tak więc na obecny rok fiskalny NASA poprosiła o 3,3 mld dolarów. Podczas gdy Kongres musi jeszcze zatwierdzić ostateczny budżet.

Senat jest jednak skłonny zapewnić tylko około 1 mld dolarów, a Izba Reprezentantów zaoferowała jeszcze mniej, bo około 600 mln dolarów.

Przewiń do góry