Po ataku lisa chłopiec umiera na wściekliznę w Maranhão

2-letni chłopiec zmarł po tym, jak został zaatakowany przez lisa i zaraził się ludzką wścieklizną. Luís Samuel Almeida mieszkał we wsi Santa Rita, gmina Chapadinha, w stanie Maranhão. Od około miesiąca był przyjmowany do szpitala Uniwersytetu Federalnego Maranhão (UFMA) w São Luís.

Podczas pierwszej wizyty w publicznej jednostce zdrowia, 23 września, chłopiec wykazywał już objawy wścieklizny. Był rozdrażniony, bardzo agresywny i reagował tak, jakby chciał ugryźć. Malec walczył z chorobą, ale nie stawiał oporu.

Przypadek Samuela to pierwsze wystąpienie wścieklizny potwierdzone w Maranhão w ciągu ostatnich ośmiu lat. Dwa ostatnie przypadki pochodzą z 2013 roku, w gminach Humberto de Campos i São José de Ribamar.

W październiku sekretarz zdrowia Chapadinha, Richard Wilker, skomentował na oficjalnym Instagramie gminy sytuację chłopca.

Kierownik wyjaśnił, że początkowo podejrzewano, że dziecko zostało podrapane przez kota i zaraziło się wścieklizną, jednak po przyjściach i rozległym śledztwie doszedł do wniosku, że Samuel został zaatakowany przez lisa.

Gmina Chapadinha bada, czy w tym przypadku mamy do czynienia z zaniedbaniem. Na razie nie wiadomo, jak doszło do ataku lisa. Wirus wścieklizny u ludzi przenosi się przez ślinę zakażonego zwierzęcia, głównie przez ugryzienie. Jednak do zakażenia może dojść również przez zadrapanie lub polizanie.

Przewiń do góry