"Supergrzyby" dziesiątkują ostatnie złote żaby Panamy

Ostatnie 200 osobników należących do zagrożonego gatunku żaby musiało opuścić swoje naturalne środowisko po tym, jak "superfungi" zdziesiątkowały niektóre społeczności płazów.

Grzyb ten zadziałał w sposób intensywny, ponieważ według Światowego Funduszu na Rzecz Przyrody (WWF) w ciągu ostatnich 50 lat zginęło ponad dwie trzecie kręgowców. Obszary najbardziej dotknięte przez grzyb znajdowały się w Ameryce Południowej i Środkowej, gdzie odnotowano straty aż 94%.

Chytridiomikoza i wymieranie płazów

Super grzyb", znany również jako chytrid ( Batrachochytrium dendrobatidis ), jest patogenem wywołującym chytridiomikozę, chorobę, która przyczyniła się do wyginięcia 30 gatunków na planecie Ziemia. Grzyby te rozprzestrzeniają się przez wodę, a po zetknięciu się ze skórą zwierzęcia, uniemożliwiają mu wymianę soli i wody z otoczeniem.

W związku z tym chytridiomikoza powoduje wiele szkód, gdy uderza w zwierzę. W znacznym stopniu wpływa na ich funkcje życiowe, powodując śmierć płazów z powodu niewydolności serca spowodowanej asfiksją. Chytridiomikoza została po raz pierwszy wykryta na Półwyspie Koreańskim w XX wieku i od tego czasu rozprzestrzeniła się na całym świecie.

Żaba zarażona chytridiomikozą (Zdjęcie: Forrest Brem)

Zobacz: Niedźwiedź z epoki lodowcowej znaleziony w pełni zachowany na Syberii

W Panamie, jego przybycie miało miejsce w latach 90-tych, gdzie spowodował wiele szkód w przyrodzie.Obecnie istnieje tylko około 1500 złotych żab, które można znaleźć tylko w ogrodach zoologicznych do reprodukcji.Pojawienie się tego grzyba może być związane z wylesiania i zanieczyszczenia w rzekach.

Według Della Togna z University of Maryland "gdy grzyb dostanie się w miejsce, w którym go nie było, bardzo wpływa na populacje i zwierzęta masowo umierają. Powoduje pewną śmierć u osobników, które zaraża. To niszczycielskie zjawisko". Warto zaznaczyć, że jego występowanie nie dotyczy tylko płazów, ale także innych osobników z Królestwa Zwierząt.

Jak można zwalczyć super grzyby?

Jednak nadzieja naukowców jest odnawiana dzień po dniu, kiedy wiadomości o pojawieniu się gatunków, które wcześniej były uważane za wymarłe. Hipotezy podniesione dla tego ponownego pojawienia się, jest tworzenie obrony, że te małe zwierzęta nabyły przeciwko infekcjom.

Tak więc "daje nam to nadzieję, wiedząc, że niektóre żaby wracają i że mają środki, aby przeciwdziałać grzybowi", ujawnia Angie Estrada, kierownik Panama's Summit Park. W Gamboa żyje 2000 żab, które są podzielone na 12 gatunków, co zwiększa szanse na to, że wkrótce zostaną przywrócone do swojego naturalnego środowiska.

Zobacz: Czarnobylskie grzyby mogłyby chronić astronautów przed promieniowaniem w kosmosie

Aby zapobiec kolejnemu możliwemu wyginięciu płazów, Togna, badacz z STRI, rozwija badania, w których nasienie samców płazów jest zamrażane. Dzięki temu w skrajnych przypadkach można by je wszczepić samicom, dzięki czemu nastąpiłby wzrost ich populacji.

Z informacją z Phys Org.

Przewiń do góry