Tajemnicze skamieniałości ujawniają dwa nowe gatunki spinozaurów w Wielkiej Brytanii

Spinozaury były jedną z największych grup drapieżnych dinozaurów na naszej planecie.Niedawno naukowcy odkryli, że gatunek ten Spinosaurus aegyptiacus Teraz jednak badacze z Wielkiej Brytanii zidentyfikowali dwa nowe gatunki tych drapieżników - i to wszystkie naraz.

Różne fragmenty skamieniałości obu zwierząt zostały odkryte na wyspie Wight, słynącej z bogactwa skamieniałości dinozaurów, przez kilku różnych kolekcjonerów. Szczątki zostały przekazane do Dinosaur Isle Museum, które we współpracy z kilkoma uniwersytetami było w stanie zidentyfikować nowe gatunki.

Pierwszy gatunek został nazwany Ceratosuchops inferodios Wszystkie te odniesienia w nazwie zwierzęcia, w rzeczywistości mają wiele wspólnego ze sposobem polowania Spinozaura.

Obraz: Chris Barker / Scientific Reports 2021.

Te duże drapieżniki polowały na ogół zarówno w środowisku lądowym, jak i wodnym. Niektóre z nich coraz lepiej przystosowywały się do życia w wodzie, jak np. wspomniane wcześniej S. aegyptiacus podczas gdy inni sporadycznie polowali na ryby i krokodyle.

Z kolei drugi dinozaur został nazwany Riparovenator milnerae Nieprzypadkowo Milner studiował i opisywał Baryonyx Jedyne spinozaury znane w Wielkiej Brytanii do tego czasu.

Oba dinozaury były więc mniej więcej tej samej wielkości: według szacunków badaczy miały około dziewięciu metrów długości. Historyczne odkrycie, nawiasem mówiąc, zostało opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports.

Siedlisko brytyjskiego spinozaura

W oświadczeniu autorzy stwierdzili, że odkrycie jest bardzo możliwe, ale jednocześnie ekscytujące. Dzieje się tak dlatego, że Isle of Wight jest jednym z największych źródeł skamieniałości w całej Europie, więc nowe gatunki, w tym Spinosaurus, mogą pojawić się w każdej chwili.

Ponadto autorzy szacują, że spinozaury przeszły co najmniej dwie fale migracji z Europy. Podczas tych wydarzeń drapieżniki migrowały do Azji, Afryki i Ameryki Południowej.

Ogólnie rzecz biorąc, badacze znaleźli na wyspie kilka skamieniałości małych i średnich zwierząt roślinożernych, a także dużą liczbę ryb. To wzmacnia dostępność pożywienia i potencjał regionu do schronienia dużych drapieżników. Ponadto zwęglone rośliny są częścią zapisu kopalnego, co wskazuje, że lasy często ulegały naturalnemu spalaniu.

Znaczna część Wielkiej Brytanii była 125 milionów lat temu równiną podlegającą częstym powodziom. Kilka kanałów i rzek mogło więc stanowić doskonałe środowisko dla dużych drapieżników, które polowały zarówno na lądzie, jak i w wodzie.

"To może wydawać się dziwne, aby mieć dwa podobne drapieżniki o bliskich relacjach [ewolucyjnych] w ekosystemie, ale to jest w rzeczywistości bardzo powszechne zarówno dla dinozaurów, jak i różnych organizmów żywych", mówi współautor David Hone.

Warto zauważyć, że choć starszy od tyranozaurów, Spinosaurus rozprzestrzenił się na znacznej części planety i często był większy od tego pierwszego.Wraz z odkryciem nowych skamieniałości ogona Spinosaurusa Spinosaurus aegyptiacus zwierzę osiąga znak ponad 16 metrów długości.

Nowy gatunek zresztą prawie osiąga pułap tyranozaurów, które osiągały 13 metrów długości.

Badania są dostępne w czasopiśmie Scientific Reports.

Przewiń do góry