To już oficjalne: w nowej misji NASA będzie badać Tytana, największy księżyc Saturna

Po pięćdziesięciu latach od misji Apollo 11, NASA powraca po kolejną misję, której celem jest zbadanie Układu Słonecznego.

Agencja wyśle podobny do drona samolot obrotowy na Tytana, największy księżyc Saturna - ogłosiła NASA podczas wczorajszej (27 czerwca) telekonferencji.

"Tytan jest niepodobny do żadnego innego miejsca w naszym układzie słonecznym, a najbardziej porównywalny do wczesnej Ziemi" - powiedział na telekonferencji administrator Nasa Jim Bridenstine.

CZYTAJ TAKŻE: Pojawiają się sygnały, że istnieje inny wszechświat identyczny z naszym.

Celem misji jest zbadanie chemii organicznej miejsca, ocena możliwości zamieszkania i poszukiwanie chemicznych sygnatur przeszłego lub nawet obecnego życia na satelicie.

Z datą startu w 2026 roku, Ważka będzie potrzebowała około ośmiu lat, aby dotrzeć na Tytana. W 2034 roku, już na księżycowej ziemi, statek kosmiczny przeleci przez kilka miejsc.

Na ziemi Dragonfly użyje takich instrumentów jak spektrometry do identyfikacji składu chemicznego terenu i sejsmograf do nasłuchiwania trzęsień ziemi na Tytanie. W powietrzu helikopter będzie monitorował warunki pogodowe i fotografował krajobrazy Tytana.

Ostatecznym celem Dragonfly będzie krater uderzeniowy Selk, gdzie znajdują się dowody na istnienie płynnej wody i złożonych cząsteczek organicznych.

Te nowe poszukiwania mogą całkowicie zmienić pogląd na pochodzenie życia na Ziemi.

ŹRÓDŁO: NASA's Dragonfly will fly around Titan Looking for Origins, Signs of Life [NASA]

Przewiń do góry