To są ostatnie dwa białe nosorożce na północy

Jeszcze sto lat temu żyło około 100 nosorożców białych południowych ( Ceratotherium simum simum ).Na szczęście liczba ta cały czas rośnie.Według najnowszych obliczeń, w tej chwili na naszej planecie zamieszkuje ponad 22 000 osobników.Jednak ten sukces nie obejmuje wszystkich gatunków, a jedynie południowy podgatunek białych nosorożców.Jeśli chodzi o północne białe nosorożce ( Ceratotherium simum cottoni ), ostatni samiec zmarł w 2018 roku, pozostawiając tylko dwie samice, ostatnie ze swojego gatunku.

Czy istnieje ratunek dla gatunku nosorożca białego północnego?

Dzięki nowym technologiom jest nadzieja, że ta rasa nie zostanie całkowicie wygaszona z powierzchni ziemi.Dzięki zapłodnieniu in vitro (Jest to możliwe tylko dlatego, że sperma ostatniego żyjącego samca tego gatunku została zamrożona.

Procedura zostanie opracowana przez naukowców z Uniwersytetu w Oksfordzie, którą nazwali "Projektem Płodności Nosorożca". Do wstępnych testów wykorzystana zostanie tkanka z jajników zmarłych samic, aby jak najbardziej zachować tkanki dwóch ostatnich pozostałych samic.

Folik znajdujący się w tkance jajnikowej nosorożca białego południowego. Źródło: Ruth Appeltant

Początkowym planem jest stworzenie licznych jaj, aby spróbować wielokrotnych zapłodnień, aby spróbować uratować gatunek północnego białego nosorożca. W 2019 roku zespół pod kierownictwem profesora Thomasa Hildebrandta, odniósł sukces w zbieraniu jaj dwóch ostatnich ocalałych osobników.

WATCH: To najbardziej zagrożony ssak morski na Ziemi

Samice poddawano działaniu hormonów, a wyprodukowane jaja zabierano do laboratorium, gdzie zapładniano je zamrożonymi plemnikami. Mimo że jest to technika stosowana już u krów i klaczy, istnieje pewna bariera w tej procedurze. Samica może wyprodukować tylko kilka jaj w ciągu cyklu i szanse na to, że zapłodnienie uda się przy pierwszej próbie, są niewielkie.

Embriologia nosorożców in vitro

Zabieg wykonywany jest z niedojrzałych pęcherzyków jajnikowych, gdzie możliwe jest sprawdzenie obecności komórki jajowej. Czas płynie, aż nadejdzie odpowiedni moment na wystąpienie owulacji.

Ponieważ samice nie wchodzą w okres menopauzy, pęcherzyki starszych zwierząt są nadal wytwarzane i służą do owulacji.

Oocyty w pęcherzykach mogą rozwijać się w potomstwo przy użyciu hodowli tkanek jajnika in vitro Źródło: Ruth Appeltant

Dla badaczy, technika in vitro W procedurze wykorzystuje się tkankę jajnikową nosorożca południowobiałego, indyjskiego i czarnego, próbując zachować jak najwięcej z dwóch ostatnich pozostałych samic tego gatunku.

CZYTAJ: Rzadkie młode nosorożca jawajskiego znalezione na wolności

Jeśli uda im się przeprowadzić tę procedurę, zwierzęta, które są wpisane na listę gatunków zagrożonych, mają szansę powrócić, aby zaludnić swoje siedlisko z większym bezpieczeństwem. W tym celu wystarczy zamrozić spermę i jaja tych zwierząt i spróbować je wykorzystać, stosując tę samą technikę. W ten sposób dwie samice nosorożca białego północnego mogą być zbawieniem dla swojego gatunku i innych, któresą w tej samej sytuacji.

Z informacjami z The Conversation i Live Science.

Przewiń do góry