Wodne podmuchy brytyjskiej marynarki powodują, że wieloryby głuchną.

Przez ostatnie dziesięć lat brytyjska marynarka wojenna i amerykańska detonowały bomby wodne, które przetrwały II wojnę światową. Jednak te wodne wybuchy mogą pozostawiać wieloryby i inne morskie zwierzęta w głuszy.

Rzeczywiście, bomby stanowią poważne zagrożenie dla nawigacji i budowy platform. Szacunki pokazują jednak, że każda eksplozja wody może wysyłać szkodliwe fale dźwiękowe nawet do 30 km od wybuchu.//twitter.com/disclosetv/status/1406628275041050627?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1407403922059411463%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es3_&ref_url=https%3A%2F%2Fsciencepost.fr%2Fbaleines-sourdes-marine-britannique%2F

Według szacunków, w wyniku detonacji jednej bomby słuch może stracić około 60 zwierząt. W ciągu ostatnich dziesięciu lat, według brytyjskiego Ministerstwa Obrony, 107 bomb z czasów drugiej wojny przeszło przez ten proces detonacji. Cały ten podwodny hałas mógł zatem pozostawić w stanie głuchym ponad 6000 wielorybów i delfinów.

Jest to problem, ponieważ walenie morskie polegają w dużej mierze na słuchu, aby się zlokalizować. Orki i delfiny mają nawet swoje własne nazwy w obrębie grupy.

Alternatywy dla strumieni wody

Zdaniem ekspertów, w tym z organizacji Stop Sea Blasts, istnieją inne, mniej szkodliwe metody zapobiegania eksplozji wodnej szkodzącej morskiej faunie. Według organizacji istnieje ponad 600 metod detonacji, które pozwalają na dezaktywację bomby bez jej wybuchu.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest na przykład przytwierdzenie do powierzchni bomby niewielkiego ładunku materiałów wybuchowych. Te materiały wybuchowe są jednak specjalne, zawierają duże ładunki magnezu i mają misję stopienia powłoki bomby przed spaleniem jej wnętrza, co może spowodować również niewielką eksplozję. Powoduje to więc dość znaczne zmniejszenie siły wybuchua co za tym idzie, jego hałas i skutki dla ekosystemów morskich.

Obraz: falco/Pixabay

Nadal według szacunków organizacji Stop Sea Blasts, na wodach brytyjskich znajduje się ponad 100 000 ton materiałów wybuchowych, które wciąż nie zostały zdetonowane. Również badanie z 2015 roku wykazało, że 88 takich eksplozji wodnych spowodowało utratę słuchu u ponad 1200 morświnów (małych waleni podobnych do delfinów). W następnym roku 41 z tych zwierząt okazało się martwych na niemieckich plażach.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Stop Morskim Wybuchom.

Przewiń do góry